Усi послуги

Що робити, якщо вкусив кліщ?

Зима вже закінчилась, а це значить, що настав найнебезпечніший час – укусів кліщів. Активність цих комах починається з настанням тепла і триває до кінця осені. При цьому максимальна активність відзначається після зимової сплячки – в квітні-травні. Кліщі не вміють літати або стрибати, але це їм не заважає знаходити свою жертву.

Вони терпляче сидять на траві, кущах або просто на землі і чекають. Коли поруч виявляється потенційна жертва, кліщ швидко чіпляється до неї своїми лапами. Потрапивши на тіло, кліщ шукає максимально затишне і тепле місце ( з хорошим кровопостачанням), що не дозволяє його швидко виявити при огляді. Пошук відповідного місця може зайняти до 20-30 хвилин і навіть кількох годин. Якщо в цей час помітити кліща, то укусу взагалі не буде. Кліщі – це такі комахи, укус яких практично не відчувається. Зі слиною вони виділяють речовини, які знеболюють місце укусу і підсилюють його кровопостачання. Оскільки кліщі можуть викликати ряд інфекційних захворювань (наприклад, бореліоз, кліщовий енцефаліт) – потрібно чітко знати що слід зробити якщо укус все ж відбувся. Перш за все, потрібно видалити кліща. Чим менше пройшло часу від моменту укусу – тим менше ймовірність зараження. Якщо у вас немає можливості швидко звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, то видаленням кліща доведеться займатися самостійно. Найбільш зручно використовувати пінцет. Лапками пінцета потрібно затиснути хоботок кліща якомога ближче до шкіри. Потім акуратно гойдаючими рухами повільно витягнути кліща. Якщо пінцета поруч не виявилася – не біда. Можна використовувати звичайну міцну нитку. Нитка зав’язується вузлом на хоботку кліща знову ж як можна ближче до шкіри. Потім, потягуючи в різні боки, повільно витягнути кліща. Різкі рухи неприпустимі, тому що в такому випадку підвищується ймовірність розірвати кліща. Є ще один спосіб, для якого не потрібно ні пінцет, ні нитка. Кліща можна витягти пальцями. При цьому методі головне не робити різких рухів і не тиснути на кліща, що б інфікована слина не потрапила в ранку. Існує думка, що на кліща потрібно капнути маслом і він сам «відвалиться». Це не так. Більш того, так робити небезпечно, тому що дихальні шляхи кліща будуть заповнені рідиною, і він може відригнути вміст шлунка назад в тіло людини, тим самим викликати інфікування.

Надалі виникає логічне запитання – як себе перевірити і що робити з кліщем?

Кліща можна віднести в лабораторію для проведення дослідження. Кліщ повинен бути живим. Для цього його потрібно покласти в ємність на вологу серветку, а зверху зав’язати бинтом, що б він не втік. Відносно самодіагностики – найбільш надійний спосіб здати аналіз крові. Проводити діагностику безпосередньо після укусу кліща немає сенсу, тому що результати нічого не покажуть. Повинно пройти, як мінімум, 10 днів, тоді можна досліджувати кров на кліщовий енцефаліт і бореліоз методом ПЛР. Для перевірки на антитіла (IgM) до вірусу кліщового енцефаліту кров слід здавати через два тижні після укусу кліща, для перевірки на антитіла (IgM) до Борелій (кліщовий бореліоз) – через три тижні після укусу. Якщо результат аналізу позитивний або в разі появи почервоніння в місці укусу, підвищення температури, появи головного болю, запаморочення, блювоти, болю в м’язах тулуба і кінцівок, необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста.