Усi послуги

Болі в спині, причини, симптоми, лікування, консультація

Болі в спині, розповідає фахівець МЦ “СантаЛен”

Більшість людей протягом життя відчували принаймні один епізод гострого болю в спині. Це говорить про те, що дана проблема є однією з найактуальніших в медицині. За статистикою гострий біль в спині займає перше місце причин тимчасової непрацездатності дорослого населення. Так що ж найчастіше викликає біль в спині? Основними причинами гострого болю в спині є найчастіше перевантаження м’язів спини (неправильний підйом тяжкості, надмірне навантаження на м’язи, гостра травма спини), а також їх переохолодження після фізичного навантаження або теплових процедур (сауна, гаряча ванна і ін.). За статистикою м’язовий біль є провідною з усіх видів гострого болю в спині. Вона може мати дуже виражену або помірну інтенсивність і супроводжуватися почуттям скутості в спині. Дана біль в більшості випадків виникає не відразу, а через кілька годин або днів після травмуючої ситуації. Слід зазначити, що дуже часто люди має гострий біль в спині можуть самостійно проходити МРТ-томографію спини, при цьому у них виявляють протрузії міжхребцевих дисків і вони думають, що ці протрузії призвели до болю. Це в більшості випадків міф! Протрузії можуть бути виявлені у більшості дорослого населення без будь-яких скарг, і вони не є причиною болю взагалі! Протрузія міжхребцевого диска є першою стадією формування грижі диска, але це ще не грижа. При виражених навантаженнях на хребет протрузія може переходити в другу стадію, яка носить назву екструзії або власне грижі. Грижа міжхребцевого диска формується при розриві зовнішньої частини диска, яка носить назву фіброзне кільце, а внутрішній вміст диска (пульпозне ядро) випинається назовні. Якщо грижа чи не здавлює структур нервової системи (спинний мозок, корінці нервів, судини), то вона поступово може піддаватися розсмоктуванню, так як для нашої імунної системи вона є чужорідною. Є випадки, коли грижа пошкоджує структури нервової системи і може викликати неврологічний симптоми, тоді потрібно терміново звернутися до невролога або нейрохірурга. Такими симптомами є такі:

  1. Поява слабкості в ногах або одній нозі на тлі болю в спині
  2. Оніміння ніг або однієї ноги на тлі болю в спині
  3. Порушення чутливості в ногах
  4. Неможливість утримувати сечу або гостра затримка сечі

Дані симптоми є дуже небезпечними і вимагають екстреної консультації фахівця.

Також є ряд симптомів, котрі можуть говорити про наявність грижі міжхребцевого диска:

  1. Боль в спині, яка віддає в ногу або дві ноги нижче коліна.
  2. Посилення болю при кашлі та чханні.
  3. Усіленіе болю в спині при нахилі голови вперед.
  4. Різке посилення болю в спині і нозі при піднятті витягнутої ноги в лежачому положенні.

Також причинами болю в спині можуть служити пошкодження дугоотростчатих суглобів. Причинами цього можуть бути спондилоартроз, спондилоартрит, наявність функціональних блоків.

Дуже важливим є той факт, що при наявності гострого болю, яка не була усунена більше 4-х тижнів, вона може перейти в хронічну, і тоді її лікувати буде складніше. Існують спеціальні медикаментозні схеми лікування хронічного болю, які може підібрати тільки фахівець. Але ні в якому разі не можна приймати самостійно і без контролю лікаря знеболюючі або протизапальні препарати! Це може бути смертельно небезпечно! Обов’язково пам’ятайте про те, що не можна «вправляти» спину під час болю, особливо у різного роду «цілителів» без медичної освіти, які далекі від анатомії і медицини. Вони не тільки не допоможуть, а можуть зробити вас інвалідами.

У будь-якому випадку при правильному підході в лікуванні болю в спині з нею можна досить успішно впоратися, але для цього ніколи не потрібно займатися самолікуванням, а звернутися до фахівця, який точно зможе встановити причину болю і підібрати правильний алгоритм лікування, щоб ефективно впоратися з цією проблемою .

Автор: Сухоручкін Юрій Олександрович – Лікар невролог.