Усi послуги

Болить підшлункова залоза? Симптоми і лікування.

Підшлункова залоза – унікальний орган, тому як відноситься одночасно до двох систем в організмі людини, виконуючи одну з найважливіших ролей. Головною її функцією є те, що вона виробляє спеціальні ферменти, які розщеплюють жири, білки і вуглеводи, що сприяє кращому засвоєнню їжі в організмі людини. Підшлункова залоза – єдиний орган, який виробляє інсулін.

Інсулін – дуже важливий гормон підшлункової залози, тому як він впливає абсолютно на всі клітини організму. Основною його функцією є зниження кількості глюкози в крові людини.

Саме тому, при перших симптомах болю в підшлунковій залозі, необхідно терміново звернутися до медичного закладу.

Основні симптоми хвороби підшлункової залози:

1. Біль, що з’являється після прийому жирної, важкої їжі, після вживання алкоголю і переїдання. Найчастіше з’являється оперізуючий біль.
2. Біль, який супроводжується нудотою і блювотою.
3. При натисненні на живіт з’являються неприємні відчуття в області пупка.
4. Різке підвищення температури – найпоширеніша ознака захворювань підшлункової залози.
5. Часті напади діареї.
6. Біль знижується при нахилі вперед.

Лікування захворювань підшлункової залози

Найпоширеніша проблема в тому, що симптоми, характерні для захворювань підшлункової залози, дуже часто плутають з ознаками інших різних захворювань. Відповідно, неправильний діагноз – невідповідне лікування, яке забирає дорогоцінний час. А саме хвороби, що вражають підшлункову залозу, як правило, розвиваються дуже стрімко, через що, навіть найменша проблема може швидко перерости в хронічну форму.

Найпоширеніші хвороби підшлункової залози:

1. Цукровий діабет.
2. Панкреатит.
3. Рак.
4. Кіста.
5. Муковісцидоз.
6. Панкреонекроз.

Останні три захворювання зустрічаються вкрай рідко.

Розглянемо дві найпоширеніші хвороби підшлункової залози:

Цукровий діабет – сама підступна хвороба підшлункової залози, викликана дефіцитом інсуліну в організмі і потребує термінового лікування.

Симптоми цукрового діабету:

• сильна втома постійного характеру;
• тривале загоєння ран;
• різке схуднення без видимої причини;
• поколювання в кінцівках;
• погіршення слуху, зору;
• постійна спрага.

Панкреатит – запалення підшлункової залози, що виникає при перекриванні її протоків. Багато хто плутає панкреатит з іншими хворобами, наприклад остеохондрозом, пієлонефритом або з оперізувальним лишаєм. Однак початок хвороби панкреатитом завжди проходить з гострим болем, тому досвідчений лікар відразу ж зможе визначити запалення підшлункової залози за допомогою пальпації. Адже при панкреатиті постукування в області, де болить – не відчуваються, а при інших хворобах – цілком відчутні.

Для того, щоб підшлункова залоза була здорова, необхідно вести правильний спосіб життя. Адже саме від зловживання алкоголем і шкідливою їжею порушується робота підшлункової залози, після чого відбувається застій соку в організмі. Відповідно дає збій процес перетравлення їжі та людина починає страждати від запалення підшлункової залози – гострого панкреатиту.

Гостра форма панкреатиту лікується суворо в стаціонарі. Причому лікарям діяти потрібно швидко, для того щоб «заспокоїти» підшлункову залозу, інакше може бути летальний випадок для пацієнта. Гостра форма хвороби в 15% випадків призводить до смертності. В основному смерть відбувається через несвоєчасне звернення до фахівця. Тому, при перших же симптомах болю в області підшлункової залози, потрібно терміново звернутися до лікаря.

Основні симптоми гострого запалення підшлункової залози:

• гострий біль навколо пупка;
• тахікардія;
• діарея;
• підвищення температури;
• блювота.

Існує так само хронічна форма панкреатиту. Вона формується через різні хвороби шлунково-кишкового тракту. Наприклад, холециститом, жовчнокам’яної хвороби або гепатитом.

Симптоми хронічної форми хвороби підшлункової залози:

• різка втрата ваги;
• при фізичних навантаженнях відчувається біль в підребер’ї;
• втрата апетиту;
• відраза до жирної їжі;
• порушення стулу.

Залежно від симптомів, виділяються 4 форми хронічного захворювання підшлункової залози:

1. Безсимптомна, коли пацієнт і не підозрює про своє захворювання;
2. Больова, коли пацієнт іноді відчуває біль в підребер’ї;
3. Рецидивуюча – постійно виявляються больові відчуття;
4. Псевдоопухолева, коли голівка підшлункової залози збільшується і заростає фіброзною тканиною.

Препарати, необхідні для лікування запалення підшлункової залози:

Не варто займатися самолікуванням, тому як лікарі підбирають препарати для кожного пацієнта індивідуально, виходячи зі стану хворого і поставленого діагнозу. Однак, абсолютно всім пацієнтам, що страждають захворюванням підшлункової залози, кілька місяців потрібно буде дотримуватися найсуворішої дієти. Відмова від смаженого, сильно солоного, кислого і гострого, а так же важких продуктів. Обов’язково потрібно пити очищену мінеральну воду, що стосується не тільки хворих, але і здорових людей.

Автор: Лікар гастроентеролог-терапевт Бурбаева С.А.