Усi послуги

Чому важливий скринінг? В чому полягає процедура і хто повинен його пройти?

На всі ці питання відповідає наш лікар акушер-гінеколог Ковальчук Наталя Анатоліївна.

Рак шийки матки (РШМ) є однією з важливих і не вирішених проблем онкогінекології. Доведено, що рак шийки матки може бути зумовлений онкогенними штамами вірусу папіломи людини (ВПЛ). Тому важливими є своєчасна профілактика цього захворювання шляхом регулярного скринінгу жінок (особливо з групи ризику) та проведення щеплення від вірусу папіломи людини.

ЧОМУ ВАЖЛИВО ПРОХОДИТИ СКРИНІНГ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ?

Більшості випадків захворювання на рак шийки матки можливо запобігти. Завдяки сучасній кольпоскопії та цитологічному дослідженню мазків (ПАП-тест) лікарі в змозі виявити та лікувати передракові захворювання шийки матки на ранній стадії. Скринінг шийки матки  рятує життя тисячам жінок кожного року.

Найпоширенішими захворюваннями шийки матки є ерозія та дисплазія. Остання може перероджуватись на рак. РШМ – найпоширеніша злоякісна пухлина статевих органів у жінок .

ЩО ТАКЕ ЕРОЗІЯ ШИЙКИ МАТКИ?

Перш за все – це є новоутворення виразкового типу, яке з’являється на вагінальній частині шийки матки і виникає внаслідок заміни нормального епітелію на епітелій цервікального каналу. Даний процес спричиняє деструкцію шийки матки (ерозію), яка спочатку проявляється у вигляді яскраво-червоної плямочки, що з’являється на блідо-рожеві поверхні шийки матки з боку слизової частини.

Ця гінекологічна потологія вражає майже половину представництв слабкої статі. Її прояви спостерігаються практично у всіх вікових групах жінок.

Провокуючим фактором ерозії шийки матки можуть стати такі хвороби:

  1. Інфекційні ураження: стрептококи, стафілококи, кишкова паличка, ентерококи.
  2. Вірусні ураження: папіломовірусна інфекція, вірус герпесу, цитомегаловірус.
  3. Порушення гормонального фону в організмі жінки.
  4. Посттравматичні ерозії.
  5. Статеве життя в ранньому віці – слизова оболонка на шийці матки ще не сформована (вона починає функціонувати тільки після 20 років).
  6. Знижений імунітет
  7. Часті аборти також можуть привести до розвитку цього захворювання.

ХТО ПОВИНЕН ПРОХОДИТИ ПРОЦЕДУРУ СКРИНІНГУ?

Найчастіше первинне зараження вірусом папіломи людини відбувається до 30 років, коли трапляються статеві контакти з різними партнерами і без використання презервативу.

Зазвичай жінкам віком від 20 до 60 років рекомендують проходити цю процедуру кожних 2-5 років.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ПРОЦЕДУРА СКРИНІНГУ?

Існує два основні заходи профілактики захворювання. Один з них – вакцинація, так звана первинна профілактика. Її головним завданням є запобігання потрапляння вірусу папіломи людини .

Вторинна профілактика – це регулярний  огляд у лікаря гінеколога, взяття пап-тесту (він же – мазок на онкоцитологію) з метою отримання інформації про зміни на шийці матки та проводення кольпоскопії ( огляд шийки матки під мікроскопом).

Рак шийки матки посідає друге місце після онкозахворювання молочних залоз. Про це слід пам’ятати, особливо коли так хочеться відкласти черговий візит до гінеколога «на завтра».!!!!