Усi послуги

Дисплазія кульшового суглоба

Вроджена дисплазія кульшових суглобів – найбільше розповсюджений вид деформації опорно-рухового апарату у дітей. Ця патологія характеризується пороком формування всіх частин суглобу (вертлюжної впадини, головки стегнової кістки, м’язів, що розташовуються поряд, сумочно-зв’язочного  апарату), а також пошкодженням або недостатнім розвитком його окремих елементів.

У новонароджених часто спостерігаються фізіологічна дисплазія. Помилки при догляді за новонародженим – форсування розгинання ніжок або струшування його за ніжки, сповивання зі зведеними або розігнутими  ніжками – можуть сприяти переходу фізіологічної дисплазії в патологічну.

Перед клінічним обстеженням дитини необхідно проводити ретельний збір анамнезу для отримання додаткових відомостей про дитину. Необхідно проаналізувати спадковість окремо по лінії кожного із батьків (наявність патології кульшових суглобів у сім’ї, іншої ортопедичної патології, «родинна» розслабленість суглобової капсули – гіпермобільність, особливості перебігу вагітності).

Відмічають наступні фактори ризику: сімейний анамнез, тазове прилягання, жіноча стать, косолапість, кривошия, наявність вроджених аномалій (серце, нирки, загроза переривання вагітності до 10 тижнів). Необхідність клінічного обстеження, як і раніше, залишається актуальною (обмеження розведення стегон, наявність асиметрії складок шкіри, вкорочення нижньої кінцівки, симптом «зісковзування» стегна в кульшовому суглобі).

Необхідним і важливим методом виявлення дисплазії кульшових суглобів є ультразвукове дослідження в перші місяці життя дитини. В багатьох країнах цей метод використовується як скринінговий (Австрія, Німеччина). Сонографія дозволяє провести морфологічну оцінку кульшових суглобів на день огляду і в динаміці.

Традиційно використовують рентгенографію кульшових суглобів після 3-х місяців (у зв’язку із тим, що основна частина суглобу представлена хрящовою тканиною, що ускладнює оцінку ступеню недорозвинення, крім того, саме обстеження може нести небезпеку в такому віці).

Починати обстеження необхідно розпочинати в пологовому будинку. Дітей з клінічними ознаками недорозвинення та з групи ризику необхідно відразу після виписування із пологового будинку направляти на консультацію до лікаря-ортопеда. Діти, у яких не виявлено клінічних ознак патології кульшових суглобів оглядаються ортопедом в плановому порядку в 1 місяць.

Лікування: розведення ніжок (широке сповивання, подушка Фрейка, стремена Павлика, апарат Гневковського), лікувальна гімнастика, масаж, вітамінопрофілактика, фізіотерапевтичні процедури.

Профілактика: вільне сповивання новонародженого, систематичні кругові рухи к кульшових суглобах,  раціональна організація роботи з раннього виявлення і лікування пороків розвитку кульшових суглобів, система подвійного обстеження дітей ортопедом – в пологовому будинку і в 3-х місячному віці, у дітей до 3-х місяців – УЗД кульшових суглобів.

Лікування дисплазії  кульшових суглобів для мешканців Буча, Ірпінь, Гостомель, Ворзель, Бородянка, Немішаєве, Коцюбинське, Академістечко, Малин, Тетерів, Київ.