Усi послуги

М’язова гіпотонія у дітей

М’язова гіпотонія у дітей діагностика та лікування

М’язова гіпотонія- це зниження тонусу скелетних м’язів, яке обумовлене фізіологічними або патологічними причинами. В нормі м’зевий тонус регулюється тісною взаємодією кори головного мозку, підкіркових вузлів, мозочка, спинного мозку, а також рецепторів самих м’язів. Дані структури працюють в тісному балансі, що призводить до регуляції м’язевого тонусу. Порушення роботи хоча б однієї з даних структур призводить до змін тонусу м’язів.

В новонароджених дітей, а також в малюків до 3 міс основний контроль в регуляції м’язів здійснюється підкірковими вузлами (гангліями), що призводить до фізіологічного гіпертонуса м’язів. В даній віковій групі це є нормою. Під час сну дитини м’язевий тонус дещо знижується.

Підвищений тонус м’язів у дітей раннього віку супроводжується мимовільними рухами в кінцівках, що є нормальним явищем. Після 3 міс тонус м’язів починає знижуватись, в зв’язку з тим що кора головного мозку стає більш зрілою і бере на себе головну регулюючу функцію. Також поступово зменшуються мимовільні рухи дитини, вони стають більш цілеспрямованими і координованими в зв’язку з дозріванням мозочку. Нервова система стає більш зрілою і відповідно рухи дитини стають менш хаотичними.

Важливим симптомом у немовлят є різке зниження м’язевого тонусу протягом першого місяця, що свідчить про патологію. В даному випадку необхідно терміново проконсультуватися з дитячим неврологом. Причинами м’язевої гіпотонії є ряд захворювань нервової системи і м’язів. Хворобами головного мозку, які викликають гіпотонію є лейкодистрофії, вроджені спадкові лейкоенцефалопатії, судинні захворювання головного мозку. Деякі ендокринні захворювання можуть викликати гіпотонус м’язів- це частіше вроджений гіпотиреоз, фенілкетолургія.

Хворобами спинного мозку, що викликають гіпотонію м’язів є спінальні аміотрофії або травми спинного мозку. Також причиною зниженого тонусу в м’язах є спадкові захворювання, які поєднуються в групу м’язевих дистрофій (Дюшена, Бекера, Дрейфуса і ін.). Точно встановити причину зниження тонусу м’язів може лише спеціаліст після огляду дитини, а також після проведення лабораторних і інструментальних досліджень.

В Україні проводиться два основних скринінгових теста у новонароджених для виявлення фенілкетонурії та вродженого гіпотиреозу. До речі дані захворювання майже завжди супроводжуються зниженим тонусом м’язів починаючи з перших днів.

Дитина зі зниженим м’язевим тонусом виглядає в’ялою, мимовільні рухи її досить бідні. Коли взяти на руки здорову новонароджену дитину на руки, то вона намагається зігнутися, а дитина з гіпотонією витягує ручки та ніжки під дією сили тяжіння. В таких діток знижений смоктальний рефлекс, вони мають слабкий крик і плач, не активні. Дані симптоми повинні бути підставою для консультації дитячого невролога або педіатра для визначення причини м’язевої гіпотонії.