Усi послуги

Профілактика раку шийки матки

У світовому масштабі рак шийки матки займає друге місце за ступенем поширеності серед злоякісних утворень у жінок і третє місце після раку молочної залози і раку легенів серед основних причин смертності жінок від онкопатології.

Сьогодні відомо, що «за необхідне етіологічним фактором» виникнення раку шийки матки є ВПЛ (вірус папіломи людини). Особливе значення має ВПЛ високого онкогенного ризику (ВПЧ16 / 18, ВПЧ31 / 33). У попередженні та ранньої діагностики раку шийки матки профілактичні огляди займають перше місце.

Що ж потрібно робити з метою профілактики розвитку раку шийки матки?

  1. Спостерігатися у гінеколога. Один раз на півроку проходити огляд у гінеколога з обов’язковим оглядом шийки матки – кольпоскопією.
  2. Простого огляду шийки матки недостатньо. Необхідно зробити певні аналізи.

Тобто відповісти на два питання:

  • чи є у Вас ВПЛ?
  • чи є в клітинах шийки матки зміни, які можуть призвести до розвитку раку шийки матки.

Для цього жінці необхідно здати цитологічний мазок і мазок методом ПЛР на визначення ВПЛ. Основу скринінгу раку шийки матки становить ПАП-мазок. В ідеалі скринінг слід починати після початку статевого життя.

Всупереч розхожій думці, рак шийки матки не передається у спадок і не виникає раптово – він завжди з’являється на тлі дисплазії або інших передракових змінах, пов’язаних з інфікуванням ВПЛ і дією інших факторів ризику таких як: ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів, збудники інфекцій, що передаються статевим шляхом, ранні вагітності, в тому числі закінчуються абортами, травматизація шийки матки, порушення функції яєчників.

Важливо знати і пам’ятати, що дисплазія шийки матки найчастіше розвивається через ВПЛ. Це захворювання в більшості випадків протікає безсимптомно, з моменту початку дісплазівних процесів до появи раку шийки матки зазвичай проходить близько десяти років. Багато жінок, боячись почути діагноз, відкладають візит до гінеколога, але це помилковий і згубний страх. Кожна жінка повинна знайти час і можливість для регулярного проходження профілактичного огляду з необхідним парканом аналізів.

Таким чином можна підсумувати, що своєчасне виявлення і лікування запальних і передракових захворювань шийки матки (таких як ерозія і дисплазія) – один з головних методів профілактики раку шийки матки.

Шановні жінки! Проходити огляд потрібно не рідше ніж 1 раз на рік, а людям, які перенесли рак або передраковий стан будь-яких органів, або які перенесли гінекологічні хвороби – один раз в 3-6 місяців, адже у них явно є до цього схильність.