Усi послуги

Сухий кашель у дітей

Кашель у дитини – найбільш часта причина звернення до лікаря. Особливе хвилювання і тривогу викликає сухий кашель, який заподіює малюку чималий дискомфорт.

Кашлем називають рефлекторний акт організму, спрямований на очищення дихальних шляхів від сторонніх предметів (мікроорганізмів, частинок пилу) і слизу. Батькам самостійно складно визначити характер кашлю, адже критерій наявності або відсутності мокроти є недостатнім для визначення його різновиду. У дітей, особливо молодшого віку, навіть при наявності мокротиння в бронхах кашель може не супроводжуватися її відходженням. Через недостатній розвиток м’язів грудної клітини, а також більш в’язкої консистенції мокротиння в порівнянні з дорослими, відкашлювання мокроти у дітей може бути недостатньо ефективним. Відповідно, «зайва» мокрота накопичується в нижніх дихальних шляхах і провокує бронхіт або пневмонію.

Існує безліч причин виникнення сухого кашлю. Основний з них є ГРВІ. Крім цього сухий кашель може відзначатися при ряді інфекційних захворювань (кір, коклюш, туберкульоз). Нерідко може бути проявом алергічної реакції, наслідком роздратування дихальних шляхів парами будь-яких агресивних хімічних речовин, результатом вдихання пилу, попелу, смогу, тютюнового диму і т.д. Так само частими причинами можуть бути сторонні тіла дихальних шляхів, гастро-рефлюксу, неврозоподібний кашель в результаті стресу, паразитарні інвазії та безліч інших.

Якщо у дитини виник сухий кашель, то багато батьків в першу чергу шукають допомоги в інтернеті, на форумах, починають самостійно давати дитині відхаркувальні засоби або препарати, які гальмують кашльовий рефлекс, не знаючи справжньої причини такого стану. Такими діями ви легко можете нашкодити вашому малюкові. В першу чергу, ми наполегливо не рекомендуємо займатися самолікуванням, а одразу ж звернутися до лікаря. Правильно встановити і усунути причину, що викликала сухий кашель, може зробити тільки фахівець, який огляне дитину і, в разі потреби, проведе необхідні обстеження.

Чим же можна допомогти малюкові до огляду фахівцем? У цьому випадку існує ряд рекомендацій:

1. У холодну пору року тепло одягнути дитину і забезпечити доступ в приміщення чистого і прохолодного повітря;

2. Температура повітря в кімнаті не повинна перевищувати 200С, вологість 60-70% (можна використовувати компактний зволожувач або просто розвісити вологі рушники);

3. Щодня проводити вологе прибирання в кімнаті, щоб не накопичувався пил;

4. Промивати (а дітям до 2-х років зрошувати) слизову носа фізіологічним сольовим розчином (аква маріс, Хьюмер, фізрозчин).

В яких випадках кашель повинен стати приводом для негайного звернення до лікаря?

  1. Нападоподібний з задухою кашель, що виник в той момент, коли ви не контролювали дитини і він міг щось засунути собі в рот (частини, деталі іграшок, монети, крупи, камінчики, шматки їжі);
  2. Кашель зі свистом і хрипом, чутним на відстані, вночі або під ранок.