Усi послуги

УЗД вагітним

У сучасній практиці лікаря акушера-гінеколога ультразвукова діагностика (УЗД) – це одне з найважливіших обстежень, яке допомагає в постановці діагнозу, спостереженні вагітності, виявленні вад розвитку плоду та допомагає своєчасно та точно призначити лікування.

Пренатальне УЗД або ультразвукове дослідження вагітних використовує звукові хвилі для створення зображення майбутньої дитини, систем та органів плода на екрані. Лікарі  використовують УЗД для перевірки здоров’я Вашої дитини та виявлення певних ускладнень вагітності.

Більшість жінок роблять два УЗД під час вагітності, але ви можете зробити більше (це зовсім безпечно для Вас та Вашої дитини), якщо Ваш лікар призначив Вам це обстеження та визнає, що це необхідно з медичної точки зору.

Пацієнти часто запитують таки питання:

1. Що таке УЗД при вагітності?

Пренатальне ультразвукове дослідження (або сонограма) — це вид обстеження під час вагітності, який перевіряє здоров’я та розвиток Вашої дитини. Лікар акушер-гінеколог (спеціалізований з даного виду досліджень) проводить УЗД під час вагітності з багатьох причин.

Іноді проводять УЗД, щоб перевірити Вашу дитину та переконатися, що вона правильно розвивається. В інших випадках Ваш лікар жіночої консультації призначає ультразвукове дослідження після виявлення проблеми.

Під час дослідження ультразвукові хвилі проходять через Ваші м’які тканини за допомогою датчика, які перетворюються на зображення на екрані. Цей метод діагностики не утворює випромінювання, як при рентгенографії, щоб побачити дитину, і тому це зовсім безпечно на всіх етапах вагітності.

2. В якому терміні потрібно робите перше УЗД при настанні вагітності?

При настанні вагітності перше дослідженні робиться при позитивному тесті на вагітність або при затримці менструації на 3 та більше діб.

3. Чому потрібно робити це дослідження в такому ранньому терміні?

Це дає можливість лікарю визначити місце імплантації, та де розташовано плідне яйце, щоб виключити таке ускладнення, як позаматкова вагітність.

4. Як треба правильно готуватися до проведення цього обстеження?

Взагалі всім жінкам, котрі приходять на це обстеження рекомендовано не їсти за добу їжу, яка провокує метеоризм (підвищене утворення газів у кишківника) та зранку не переїдати (легкий сніданок).

Для проведення скринінгових досліджень І та ІІ триместрів – натщесерце (тому що комбінований скринінг передбачає забір крові у вагітної після обстеження для розрахунку ризику внутрішніх вад розвитку плоду).

Деякі обстеження потрібно робити на повний або пустий сечовий міхур (це залежить від виду обстеження та датчика, котрим це виконується). Ваш спеціаліст УЗД або лікар акушер-гінеколог допоможе правильно підготуватися до цього обстеження.

5. Чому УЗД плода важливо під час вагітності?

Ультразвукове дослідження є одним із небагатьох способів, за допомогою якого лікар, який наглядає за вагітністю, може побачити та обстежити стан розвитку Вашої майбутньої дитину.

УЗД при вагітності

6. Що можна визначити при УЗ-дослідженні під час вагітності?

За допомогою пренатального УЗД лікар:

 • Оцінює ступінь розвитку плоду.
 • Виявляє певні ускладнення та захворювання, пов’язані з вагітністю.

7. Причини, за якими Ваш лікар може запропонувати виконати УЗД:

 • Підтвердити вагітність.
 • Перевірити наявність позаматкової вагітності, нерозвиваючу вагітність, викидень або інші ускладнення раннього терміну вагітності.
 • Визначити точний термін вагітності (+/- 2 доби).
 • Перевірити ріст, рухи та частоту серцевих скорочень ембріона та плода.
 • Визначити кількість ембріонів або плодів.
 • Оглянути Ваші тазові органи, такі як матка, яєчники та шийка матки.
 • Перевірити кількість навколоплідних вод та цілісність плідного міхура.
 • Перевірити розташування плаценти та ії стан.
 • Перевірити положення дитини в матці.
 • Виявити проблеми з органами, м’язами, чи кістками плода.
 • Ультразвук також є важливим інструментом, який допомагає лікарю перевіряти вроджені вади (захворювання, з якими народжується дитина).

8. Для чого проводитися УЗД в І триместрі і в якому терміні?

УЗД – скринінг 1 триместру вагітності робиться в 11-13 тижнів. Він виявляє ймовірність розвитку деяких патологічних змін, наприклад, дефект передньої черевної стінки, нервової трубки, певні генетичні зміни. Разом з біохімічними маркерами вдається виявити загрозу переривання вагітності та фетоплацентарну недостатність.

9. Для чого проводиться УЗД ІІ триместра і в якому терміні?

УЗД на 18-20 тижні вагітності. Це відоме, як анатомічне УЗД або 20-тижневе УЗД скринінг. Під час цього ультразвукового дослідження можливо побачити стать Вашої дитини (якщо Ваша дитина займає зручне положення для огляду своїх статевих органів), виявити вроджені розлади, такі як вовча паща, або виявити серйозні захворювання, пов’язані з мозком, серцем, кістками чи нирками дитини. Якщо Ваша вагітність протікає добре і без ускладнень, Ваше 20-тижневе УЗД може бути Вашим останнім УЗД під час вагітності.

Скринінг під час вагітності виявляє можливість вроджених вад розвитку або хромосомних аномалій в майбутнього малюка. Пренатальний скринінг проводиться, аби виключити ймовірність розвитку в дитини вроджених синдромів Дауна, Патау, Едвардса, дефектів нервової трубки та інших аномалій малюка та плаценти. Варто зазначити, що найрозповсюдженіша хромосомна аномалія — синдром Дауна. Щороку в Україні, за даними МОЗ, реєструється близько 400 випадків.

Ультразвук також є частиною біофізичного профілю (BPP), тесту, який поєднує ультразвук із нестресовим тестом, щоб оцінити, чи отримує Ваша дитина достатню кількість кисню.

10. Для чого проводится УЗД в ІІІ триместрі і в якому терміні?

Для того щоб оцінити розвиток плода та провести комплексну підготовку до пологів, проводиться УЗД 3 триместру. Це комплексна діагностика, яка дозволяє провести обстеження плода та здоров’я майбутньої матері, уточнити ті проблеми, які були виявлені раніше. Також під час цього дослідження проводиться обстеження характеру навколоплідних вод, плаценти та кровопливу в основних судинах плоду та матері, вимірюється вага дитини з точність +/- 100г.

11. Скільки УЗД ви проходите під час вагітності?

Більшість вагітних під час вагітності роблять два або три УЗД. Однак, якщо вагітність є високою загрозою або якщо лікар підозрює, що у дитини є захворювання, можливе більш часте проходження УЗД.

Ви можете прийти та провести УЗД не тільки тоді, коли це необхідно з медичної точки зору. Якщо немає причин для УЗД (наприклад, якщо Ви просто хочете побачити свою дитину або послухати серцебиття та побачити рухи дитини), Ви можете звернутися до нашого медичного центру і наші лікарі з радістю Вам виконають це дослідження. Також наша високоефективна та сучасна апаратура дає можливість зробити об’ємне зображення дитини 3D та 4D та записати вам дослідження на диск або USB флєш накопичувач.

СантаЛен – завжди поруч у потрібний час!

Запис за номерами нижче, з сайту або в особистому кабінеті пацієнта.