Усi послуги

Ваші запитання до ендокринолога

Автор: лікар-ендокринолог Даузе Г.М.


 • Чи буде прибавка у вазі на фоні прийому L-тироксину (еутироксу)?
  Препарат L-тироксин (еутирокс) – це тиреоїдний препарат, який має у складі левотироксин натрію і призначається в більшості випадків при зниженій функції щитоподібної залози. Однією із функцій гормонів щитоподібної залози є підвищення інтенсивності обміну речовин. Тобто, чим вище рівень в крові тироксину (гормон щитоподібної залози), тим інтенсивніше відбувається обмін речовин. Відповідно при зниженій функції щитоподібної залози (гіпотиреозі) пацієнти відмічають прибавку у вазі за рахунок сповільнення обміну речовин, затримки рідини і появи набряків, а отже призначення L-тироксину (еутироксу) буде сприяти прискоренню обміну речовин, і як результат зниженню ваги.
 • Чому при правильному харчуванні і достатній фізичній активності вага може не знижуватися?
  При відповіді на це запитання треба розглянути режим сну пацієнта. Вночі у людини виробляється гормон мелатонін, який називають гормоном сну і молодості. Крім того, він є антагоністом (ослаблює дію) гормону стресу кортизолу, який при частих стресах зумовлює збільшення вісцерального жиру. Тому при порушенні режиму сну у пацієнтів можуть відмічатися проблеми зі зниженням ваги за умови дотримання правильного режиму харчування і фізичної активності. Для того, щоб мелатонін повноцінно утворювався необхідні певні умови, а саме правильна підготовка до сну: виключити вечірній прийом кави, міцного чаю, перегляд гаджетів, лягати спати не пізніше 23.00, використовувати перед сном приглушене освітлення, під час сну штори повинні бути щільно закриті.
 • На що вказують антитіла до тиреоїдної пероксидази (АТПО), як часто їх треба контролювати?
  Визначення рівня АТПО є одним із методів для встановлення аутоімунного процесу щитоподібної залози. У 90-95% пацієнтів з аутоімунним тиреоїдитом виявляють підвищений рівень АТПО. Крім того, рівень АТПО підвищений у 80 % пацієнтів з дифузним токсичним зобом (хвороба Грейвса) та у 20 % пацієнтів з неаутоімунними захворюваннями щитоподібної залози. Отже, первинне визначення рівня АТПО необхідно провести при підозрі на аутоімунний процес у щитоподібній залозі, що встановлюється лікарем на основі скарг, даних анамнезу, об’єктивного обстеження пацієнта. В подальшому дослідження динаміки рівня циркулюючих антитіл до тиреоїдної пероксидази не має діагностичного і прогностичного значення.
 • Коли виникає необхідність в проведенні пункції щитоподібної залози?
  Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія (ТАПБ) проводиться з метою діагностики захворювань щитоподібної залози і складання плану подальшого лікування пацієнта. Часто пацієнти хвилюються стосовно даної процедури. Слід відмітити, що сама ТАПБ не потребує спеціальної підготовки, проводиться без анестезії, виконується тонкою голкою під контролем УЗД. Після проведення маніпуляції пацієнт повертається до звичайної активності. Даний діагностичний метод застосовують в наступних випадках:

  • при наявності вузлоутворень в щитоподібній залозі діаметром 1 см і більше;
  • при наявності у пацієнта схильності до онкологічних захворювань або він уже переніс рак, також при підозрі на злоякісну пухлину за даними УЗД пункція проводиться при вузлоутвореннях менше 1 см;
  • при вузлоутвореннях, які швидко збільшуються в процесі динамічного спостереження за ними.