Усi послуги

Поради педіатра – як зберегти себе і близьких від укусу кліща?

На жаль, ніхто не може на 100% забезпечити себе і свою сім’ю від укусів кліщів, тому що ці маленькі паразити зустрічаються не тільки на дубах, як нам розповідали наші бабусі. Вони можуть чекати вас на інших деревах, кущах і навіть в траві.

Тому, в першу чергу, хотілося б розповісти про засоби особистого захисту від кліщів:- якщо ви виїжджаєте в ліс, або збираєтеся проходити через якісь зарості, то обов’язково одягайте однотонний світлий одяг з довгими рукавами. Одяг повинен щільно прилягати до тіла. Таким чином ви відразу помітите на собі, або на оточуючих кліща;

– обов’язково покривайте голову головним убором;

– кожні пів години переглядайте себе і оточуючих вас людей на наявність кліщів. І обов’язково ще раз після прогулянки. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, які покриті волоссям;

– якщо ви вирішили зробити привал, то перед цим обов’язково звільніть місце від хмизу, гілок та сухої трави в радіусі 20 метрів, не менше;

– після прогулянки обов’язково ретельно огляньте свій одяг, виперіть та погладьте. Ні в якому разі не залишайте цей одяг біля ліжка, і вже тим більше категорично заборонено спати в ній.

ПАМ’ЯТАЙТЕ – витрушування одягу не позбавляє від кліщів;- на природі рекомендується використовувати спеціальні засоби для захисту від кліщів. Якщо ви все ж пропустили момент і кліщ уже присмоктався – потрібно негайно звернутися до медичного закладу!Однак, дуже часто немає можливості звернутися в мед. установа, тому що в лісі вони відсутні. В цьому випадку необхідно відразу ж видалити кліща самостійно.Нижче наведено кілька безпечних способів видалення кліща з тіла:

1. Зачепите головку кліща міцною ниткою, потім поступово вліво-вправо, повільно витягайте кліща. Таким чином, хоботок кліща повністю витягується з тіла людини. Ні в якому разі не смикайте різко нитку з кліщем, тому що його хоботок може залишитися всередині.

2. Візьміть з собою пінцет з широкими кінцями, він стане в нагоді в разі присмоктування кліща. Вивільнити кліща з тіла можна підчепивши його пінцетом і обережно і повільно повертаючи його за годинниковою стрілкою.

3. Після видалення кліща з тіла потрібно обов’язково обробити місце укусу антисептиком, спиртом або 3% розчином йоду.

Якщо вам все-таки не вдалося акуратно витягнути кліща, і його хоботок залишився всередині ранки, його можна видалити як скалку – стерильною голкою. Після процедури видалення кліща ретельно вимийте руки з милом.Якщо кліщ мертвий, його слід негайно знищити, найкраще спалити. Ні в якому разі не розчавлюйте кліща! В його організмі знаходяться збудники хвороб, які, при роздавлюванні, можуть потрапити в рану на тілі людини.Якщо, при вилученні з тіла, кліщ залишився неушкодженим (живим), то його слід помістити на вологу марлю в будь-яку скляну чистий посуд – флакон, пробірку і т.д. і щільно закрити кришку. Таким чином, кліщ може зберегтися 2доби при температурі +4 +6 С.Після того, як ви помістили кліща в безпечне для вас і оточуючих місце, його потрібно терміново відправити на дослідження.

Обов’язково зверніться до свого лікаря за місцем проживання для подальшого спостереження.

Також, протягом 30 днів після видалення кліща стежте за своїм самопочуттям, щодня вимірюйте температуру і оглядайте шкірні покриви.Якщо кліщ більше доби перебував на тілі людини, то бажано пропити антибіотики, які вам випише лікар.

Перші симптоми при зараженні Лайм-бореліоз: – на місці присмоктування кліща утворюється набряк, почервоніння, свербіж, болючість, порушується чутливість і з’являється відчуття стягування шкіри;- загальна слабкість, нудота, нездужання, головний біль;- прояв на місці укусу кільцеподібної ерітерми, яка може мігрувати по тілу- підвищення температури до 38 ° С;- регіонарний лімфаденіт;- болі в м’язах, кістках, можлива ригідність м’язів шийного відділу.При прояві вище зазначених симптомів протягом 3-30 днів необхідно терміново звернутися до лікаря!

Кліщовий бореліоз або хвороба Лайма – це інфекційне захворювання сезонного характеру, яке викликається боррелиями і передається іксодових кліщів.

Симптоми, характерні для Лайм-бореліозу: лихоманка; в місці присмоктування кліща утворюється кільцеподібна ерітерма, яка надалі мігрує по тілу; інтоксикаційний синдром в помірних проявах; полімікроаденопатія; ураження нервової системи (менінгіт, енцефаліт, ураження периферичної та ЧС нервів); ураження серця (міокардит, перикардит); ураження суглобів (поліартрит).

На сьогодні виділено і вивчено 18 геновідов Borrelia burgdorferi sensu lato, з яких патогенними для людини є: B. afzelii, B. garinii, B. burgdorferi sensu stricto, B. bavariensis і B. spielmanii. Існують відмінності в тієї чи іншої клінічної картини в залежності від геновіда боррелий. Всі збудники викликають розвиток кільцеподібної еритеми. Лайм-артит і нейробореліоз більш характерний для B. burgdorferi sensu stricto, хронічний атрофічний акродерматит – B. afzelii, нейробореліоз – B. garinii. Також можливе існування декількох геновідов збудника в одному переносника, обумовлює полиморфну клінічну картину.Переважання того чи іншого серотипу боррелий на певній території залежить від природних резервуарів: для B. afzelii і B. bavariensis резервуаром є гризуни, для B. valaisiana і більшості серотипів B. garinii – птиці, для B. spielmanii – гризуни роду дзиги. Тому існує нерівномірний географічне поширення ЛБ з превалюванням тих чи інших проявів захворювання на різних територіях.Так, в Норвегії 71% випадків захворювання представлені нейробореліозом, а в Німеччині 85% – кільцевої еритемою. На території України циркулюють п’ять геновідов боррелий – B. burgdorferi sensu stricto, B. afzelii, B. garinii, B. valaisiana, A14S (патогенними для людини є перші три геновіда), що обумовлює переважання в клінічній картині більшості хворих кільцеподібної еритеми і нейробореліоза.

Переносниками ЛБ в Європі і Україні є кліщі роду Ixodes ricinus і Dermacentor reticulatus. Зараженість кліщів боррелиями становить в Польщі 6,2%, в Україні – 9,7% (6,3 – 25%), в Білорусії – 9,4%, в Литві – 11%, в Європі – 13,7%, в Росії – 24,5-90%, в Латвії – 18 – 51%.ЛБ реєструється у всіх вікових групах, але частіше у дітей до 15 років і у дорослих у віці 25 – 45 років.

Пік інфікування і реєстрації випадків хвороби припадає на сезон активної життєдіяльності кліщів – з квітня – травня по серпень – вересень і залежить від кліматичних умов регіону.

Бережіть себе та своїх близьких!