Усi послуги

Профілактика раку шийки матки

У світовому масштабі рак шийки матки займає друге місце за ступенем поширеності серед злоякісних утворень у жінок і третє місце після раку молочної залози і раку легенів серед основних причин смертності жінок від онкопатології. Рак шийки матки є серйозною загрозою не тільки здоров’ю, але й життю жінки, оскільки на ранніх стадіях, коли хвороба піддається лікуванню, клінічні прояви залишаються прихованими. Профілактика РШМ є загальнодоступною і обов’язковою мірою для зниження ризику виникнення даного захворювання.

Сьогодні відомо, що «за необхідним етіологічним фактором» виникнення раку шийки матки є ВПЛ (вірус папіломи людини). Особливе значення має ВПЛ високого онкогенного ризику (ВПЧ16 / 18, ВПЧ31 / 33). У попередженні та ранньої діагностики раку шийки матки профілактичні огляди займають перше місце.

Що ж потрібно робити з метою профілактики розвитку раку шийки матки?

 1. Спостерігатися у гінеколога. Один раз на півроку проходити огляд у гінеколога з обов’язковим оглядом шийки матки – кольпоскопією.
 2. Простого огляду шийки матки недостатньо. Необхідно зробити певні аналізи. Тобто відповісти на два питання:
 • чи є у Вас ВПЛ?
 • чи є в клітинах шийки матки зміни, які можуть призвести до розвитку раку шийки матки.Для цього жінці необхідно здати цитологічний мазок і мазок методом ПЛР на визначення ВПЛ. Основу скринінгу раку шийки матки становить ПАП-мазок. В ідеалі скринінг слід починати після початку статевого життя.

  Всупереч розхожій думці, рак шийки матки не передається спадково і не виникає раптово – він завжди з’являється на фоні дисплазії або інших передракових змінах, пов’язаних з інфікуванням ВПЛ і дією інших факторів ризику таких як: ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів, збудники інфекцій, що передаються статевим шляхом, ранні вагітності, в тому числі які закінчуються абортами, травматизація шийки матки, порушення функції яєчників.

  Важливо знати і пам’ятати, що дисплазія шийки матки найчастіше розвивається через ВПЛ. Це захворювання в більшості випадків протікає безсимптомно, з моменту початку дісплазівних процесів до появи раку шийки матки зазвичай проходить близько десяти років. Багато жінок, боячись почути діагноз, відкладають візит до гінеколога, але це помилковий і згубний страх. Кожна жінка повинна знайти час і можливість для регулярного проходження профілактичного огляду з необхідним забором аналізів.

  Так само, ефективним заходом профілактики є вакцинація здорових жінок, дівчаток у віці 9-13 років до початку статевого життя препаратами проти онкогенних штамів ВПЛ. Це двох компонентна вакцина Церварікс. Використання вакцини дозволяє запобігти виникненню онкопатології шийки матки у 65-70% жінок.

  Таким чином можна підсумувати, що своєчасне виявлення і лікування запальних і передракових захворювань шийки матки (таких як ерозія і дисплазія) – один з головних методів профілактики раку шийки матки.

  Автор: лікар-гінеколог Страховецкая Анна Сергіївна

  Профілактика, діагностика раку шийки матки в МЦ СантаЛен для мешканців Буча, Ірпінь, Ворзель, Гостомель, Бородянка, Немішаєве, Клавдієво, Київ, Коцюбинське, Академістечко, Малин, Тетерів