Усi послуги

Промивання носа – що це?

«Туалет носа» – процедура, яка сьогодні в листку призначень отоларингологів фігурує під номером один в лікуванні як гострих, так і хронічних захворювань носа і придаткових пазух. Треба сказати, що про промивання носа відомо ще з часів Гіппократа. Наприклад, в східній культурі туалет носа розглядається, як щоденна необхідність – вмитися або почистити зуби.

Туалет носа – механічне видалення слизу, розм’якшення і видалення кірок.Інстиляція – це спосіб введення лікарського препарату в порожнину носа, а саме закапування в порожнину носа певних медикаментозних засобів (деконгестантів, противірусні, антибактеріальні, протигрибкові, муколітичні, антисептики).

Інгаляції – метод введення лікарських засобів в паро- або газоподібному стані – завдяки чому площа їх розподілу на слизовій оболонці максимальна. Але даний метод має обмеження в застосуванні: протипоказані інгаляції при підвищенні температури, носових кровотечах, серцево-судинній та дихальній недостатності;

Промивання порожнини носа (носовий душ) – лаваж гігієнічними і лікарськими засобами носової порожнини, при цьому з поверхні слизової видаляються патогенні агенти (мікроорганізми, пил, алергени, густий слиз і т.д.).

Промивання можна проводити за допомогою спеціальних пристосувань:

1. Апаратне промивання (по Проетцу) – виконується за допомогою спеціального пристосування (відсмоктування): в одну половину носа вводиться розчин (як правило, містить лікарські препарати) і одночасно видаляється з іншого боку за допомогою відсмоктувача. Показання до даної процедури визначаються виключно лікарем, і проводиться вона тільки в лікувальних установах.

2. Промивання носа за допомогою спеціальних флаконів-іригаторів (їх можна придбати в аптеці) – процедура полягає у введенні лікарських розчинів в порожнину носа з одного боку, при цьому розчин повинен виливатися з протилежної ніздрі. Тиск і натиск струменя регулюється самостійно, що, іноді, може призводити до небажаних наслідків.

Незважаючи на всі переваги, процедура промивання порожнини носа також має свої протипоказання і можливі ускладнення. Так, при наявності повної або часткової обструкції носових ходів рідина може потрапляти в євстахієві (слухові) труби, викликаючи при цьому розвиток запалення середнього вуха, а потрапляння в середній носовий хід – викликати розвиток синуїтів (хоч останнє і заперечується деякими дослідниками).

Крім того, промивання носа в холодну пору року небажано проводити безпосередньо перед виходом на вулицю. Це пов’язано з тим, що сольовий розчин, потрапляючи в носові пазухи, в умовах знижених температур може призводити до локального переохолодження.

Розібратися з розмаїттям лікарських препаратів і лікувальних процедур, а також уникнути можливих негативних наслідків Вам допоможе лікар отоларинголог.