Усi послуги

Що необхідно знати батькам про очі дитини?

Що необхідно знати батькам про очі  дитини?
Коли приходити до лікаря?
Зорові функції дитини постійно формуються. У зв’язку з цим офтальмологи виділяють кілька важливих періодів для діагностики зору.
Від народження до 3-х місяців:  Первинний огляд новонароджених на предмет виключення вроджених захворювань очей.  З першого місяця дитячий офтальмолог перевіряє реакцію зіниць на світло, рухливість очей, прозорість середовищ, стан сітківки. Виключає запальні захворювання (кон’юнктивіт, дакріоцистит).
Від 6 місяців до 1 року:  У цей період життя дитини вже можна визначити будову очей, тобто батьки повинні знати як бачить їх малюк, і чи немає у нього аномалій рефракції (короткозорість,  далекозорість,  астигматизм, анізометропія). Також визначається чи є у дитини косоокість.
В 3 роки:  Офтальмолог вперше перевіряє гостроту зору вдалину і зблизька, визначає наявність або порушення просторового (бінокулярного) зору.
У 6 років:  Важливий огляд перед школою. Офтальмолог проводить повне обстеження зору.
Під час навчання в школі рекомендується 1 раз на рік перевіряти дитячий зір, щоб не упустити початкові зміни, викликані сильним зростанням зорового навантаження.

Роль спадковості.
Чи знаєте ви, що поганий зір – це спадкова проблема? Якщо хоча б у одного з батьків із зором щось не в порядку, необхідно дуже уважно поставитися до зору дитини. Малюк успадковує від батьків розмір очного яблука або  властивості рогівки так само, як форму носа або колір шкіри.
При цьому важливо розуміти, що дитині передається не саме «поганий зір», наприклад, короткозорість, а фізіологічна схильність до неї. І втілити це в життя «допомагають» багато чинників: підвищена зорове навантаження, погане освітлення, знижена рухова активність дитини, ослаблення дитячого організму в результаті неправильного харчування, перевтоми і захворювань.
Тобто, спадковість – це дуже вагомий фактор. Тому, навіть при відсутності скарг, рекомендується показати дитину офтальмолога якомога раніше, щоб попередити розвиток захворювання.
Крім короткозорості, часто від батьків до дітей передаються далекозорість, астигматизм, косоокість, дистрофії рогівки та ін. патології очей.

Навіщо потрібні окуляри?
Для батьків призначення дитині окулярів завжди виявляється повною несподіванкою. У них виникає сумнів: чому в епоху сучасного рівня розвитку медицини і новітніх технологій корекції зору дитині виписують окуляри?
І, на превеликий жаль, великий відсоток батьків, незважаючи на рекомендації лікаря, приймає рішення про те, що їх дитині окуляри просто не потрібні.
Незважаючи на поширену думку, окуляри, аж ніяк, не «застарілий» метод. Навпаки, в дитячій офтальмології, окуляри – це незамінний інструмент. Правильно і вчасно підібрані дитині окуляри дозволяють запобігти розвитку багатьох захворювань очей, підвищити гостроту зору.
Дітям дошкільного віку найчастіше призначають окуляри при далекозорості і астигматизмі, щоб запобігти можливому розвиток косоокості та амбліопії (стійкого зниження зору). При цьому, чим раніше дитині випишуть окуляри, тим більша ймовірність того, що через кілька років у нього відпаде необхідність їх носити.
У шкільному віці у дітей найчастіше виникає короткозорість, у зв’язку зі зростаючою зоровим навантаженням. Тоді виписують окуляри для далі, щоб дитина краще бачив.

Дитина і комп’ютер.
У наш час важко уявити собі дитину без комп’ютера, планшета або смартфона.
З одного боку до цього підштовхує сучасний рівень розвитку суспільства. З іншого боку до цього призводить елементарна батьківська лінь – це дуже зручно: дитина зайнята і не заважає годинами. Дуже часто ми навіть пишаємося – такий маленький, а з технікою вже на «ти». Багато батьків вважають це нормою, так як вони впевнені, що сучасний монітор не завдасть шкоди очам дитини.
Але суть проблеми зовсім в іншому. Справа в тому, що шкода приносить аж ніяк не монітор, а тривала робота очей малюка на близькій відстані. Кілька годин безперервного перебування перед «гаджетами» (смартфон, планшет і т.д.) призводить до розвитку втоми очних м’язів, яка з часом може давати стійке зниження гостроти зору. Це відбувається за рахунок спазмування м’язів очі при роботі на одній відстані. При цьому зовсім не важливо, наскільки сучасний і захищений у вас монітор.
Є і хороша новина – вчасно виявлений спазм очних м’язів можна вилікувати за допомогою апаратних методик. Але якщо вже розвинулася короткозорість – ця проблема набагато серйозніше: потрібно буде боротися не за те, щоб повернути зір, а за те, щоб зберегти його на цьому ж рівні.
Дорогі батьки, як ви змогли переконатися, здоров’я дитини і його хороший зір, багато в чому залежить від вас і від вашої свідомості. Пам’ятайте, головний принцип профілактичної медицини – хворобу легше попередити, ніж її лікувати!