Усi послуги

Вітряна віспа (вітрянка)

Вітряна віспа (вітрянка) — це гостре вірусне захворювання, що переважно вражає дітей. Збудником є вірус вітряної віспи та оперізувального герпесу (Varicella-zoster virus, VZV), або герпесвірус людини 3 типу (ГВЛ-3).

У класичному варіанті вітряної віспи захворювання проявляється підвищенням температури тіла та появою висипу – спочатку плямок, що змінюються міхурцями з прозорим вмістом, які підсихають, утворюючи кірочки. Висип виникає по всьому тілу, захоплюючи волосисту частину голови, іноді вражає і слизові оболонки. Інколи стан може супроводжуватися загальним нездужанням, слабкістю та іншими неспецифічними симптомами.

Тож як лікувати дитину з вітряною віспою?

Лікування симптоматичне. Якщо температура тіла занадто висока – прийом жарознижуючих у вікових дозах. Частіше пити воду. Якщо висип значно турбує дитину, не вдається знизити високу температуру, висип уражає слизову оболонку рота або статевих органів – потрібно звернутися до педіатра за рекомендаціями.

Варто знати про ознаки, коли потрібно звернутися за медичною допомогою НЕГАЙНО, зокрема: виражена млявість та сонливість, температура тіла більше 39С, що не знижується при прийомі жарознижуючих препаратів, задишка, відмова немовляти від грудей, наявність блювання, марення, хитка хода, втрата свідомості, судоми. Це свідчить про розвиток ускладнень, що загрожують життю хворого.

Чи потрібно обробляти висип під час вітрянки?

Ні! Обробляти висипні елементи треба тільки у таких випадках: 1) якщо дитина розчухала міхурці і в ранку потрапила інфекція (можна скористатися антисептиком, який вам порадить лікар); 2) якщо висип нестерпно свербить, турбуючи дитину (в цьому випадку допоможуть лосьйон або пінка з охолоджуючим ефектом – вони зменшують свербіння, підсушують міхурці та прискорюють їх загоєння).

Чи можна мити дитину з вітряною віспою?

Так! Не тільки можна, але й потрібно. Під час хвороби треба підтримувати гігієну тіла. Головне – не витирати шкіру занадто активно, щоб не пошкодити везикули (міхурці). Після вмивання обережними ніжними рухами промокнути шкіру м’яким рушничком.

Чи правда, що при вітрянці не можна приймати ібупрофен?

Так! Дійсно, препарати ібупрофену (наприклад, нурофен) при вітряній віспі можуть спричинити ускладнення з боку шкіри. Тому при необхідності її зниження, варто скористатися парацетамолом (наприклад, панадол, ефералган).

Чому варто вакцинуватися від вітрянки?

Є дві серйозні причини: 1) вітряна віспа небезпечна своїми ускладненнями – ураженнями нервової системи, гепатитом, пневмонією, що трапляються рідко, але мають значні негативні наслідки; 2) якщо вагітна жінка, що не була вакцинована, захворіє – це дуже небезпечно для її малюка.

Після контакту з хворим на вітрянку вакцинуватися вже пізно?

Зовсім ні! Головне встигнути ввести першу дозу вакцини протягом 72 годин після контакту.

Чим вакцинуватися від вітрянки?

Для профілактики цієї інфекції використовується вакцина Варілрикс виробництва GlaxoSmithKline Biologicals S.A. (Бельгія). Першу дозу вводять після 9 місяців, другу – не раніше, ніж через 6 тижнів. Для дорослих – можна починати у будь-якому віці з таким же інтервалом. Перед вакцинацією необхідно оглянутися у лікаря (педіатра – для дітей, терапевта або сімейного лікаря – для дорослих).