Усi послуги

Метаболічний синдром

Метаболічний синдром (або: синдром Reaven, метаболічний синдром X, синдром резистентності до інсуліну) – симптомокомплекс, який проявляється зниженням чутливості периферичних тканин до інсуліну і гіперінсулінемія, збільшенням маси вісцерального жиру, порушує ліпідний, вуглеводний, пуриновий обмін, а також артеріальна гіпертензія.

Поширеність

Метаболічний синдром – це одна з найбільш актуальних проблем сучасної медицини, яка пов’язана з веденням нездорового способу життя. Щоб запобігти розвиток метаболічного синдрому, необхідно підтримувати нормальну масу тіла, регулярну і відповідну віку фізичну активність, вести раціональне харчування, відмовитися від вживання алкоголю і куріння.

Згідно зі статистичними даними ВООЗ кількість хворих з метаболічним синдромом, які мають високий ризик розвитку цукрового діабету II-го типу, в Європі становить 40 – 60 міл. чоловік. В індустріальних країнах метаболічний синдром, в більшості своїй, поширюється серед осіб старше 30 років і становить 10 – 20%, в США – 34% (старше 30 років) і 44% (серед людей старше 50 років).

Вважається, що метаболічний синдром – хвороба людей середнього / старшого віку і, переважно, жінок. Однак, даний синдром демонструє стійке зростання серед підлітків і молоді, про що говорять статистичні дані Американської асоціації діабету. Так, за даними вчених Вашингтонського університету, в період з 1994р. по 2000р., частота народження синдрому Х серед підлітків зросла з 4,2% до 6,4%. У загальнонаціональних масштабах кількість молодих людей і підлітків, які страждають синдромом Reaven, оцінюється більш ніж в 2 мил. чоловік.

Групи ризику

  1. Артеріальна гіпертонія.
  2. Наявність захворювання периферичних судин, ішемічна хвороба серця, цереброваскулярного захворювання, пов’язаних з атеросклерозом.
  3. Цукровий діабет II-го типу (а також предиабет).
  4. Прямі родичі  ожиріння, гіперліпідемії, ІХС, цукрового діабету.
  5. Синдром полікістозних яєчників.
  6. Ожиріння, надлишкова маса тіла.
  7. Порушення обміну сечової кислоти (гіперурикемія, або подагра).
  8. Малорухливий спосіб життя.
  9. Еректильна дисфункція.
  10. Період менопаузи у жінок.

Причини метаболічного синдрому

Синдром Reaven – патологічний стан, який розвивається при одночасному впливі декількох факторів, однак головною причиною розвитку хвороби є порушення чутливості клітин до інсуліну. Також, причинами розвитку метаболічного синдрому є генетична схильність і захворювання підшлункової залози.

Розглянемо і інші чинники, які сприяють виникненню симптомокомплексу:

  1. Гіпертонічна хвороба. Порушення кровообігу в капілярах і артеріолах, спазм судин, порушення метаболізму в тканинах.
  2. Нервове напруження. Сильні переживання, стрес, призводять до ендокринних розладів і часто до переїдання.
  3. Порушення харчування. Переїдання, і підвищене вживання жирів і вуглеводів призводить до збільшення ваги. Якщо кількість спожитих калорій перевищують розтрати енергії, накопичуються жирові відкладення.
  4. Адинамія. «Сидяча робота», неактивний спосіб життя, відсутність спортивного навантаження – все це сприяє ожирінню, уповільненню метаболізму і появи інсулінорезистентності.
  5. Гормональний дисбаланс у жінок. Під час менопаузи, у жінок знижується вироблення естрогену і підвищується рівень тестостерону. Через це сповільнюється обмін речовин в організмі і збільшуються жирові відкладення.
  6. Гормональний дисбаланс у чоловіків. Після 45 років, зниження рівня тестостерону сприяє порушенню метаболізму інсуліну, набору маси тіла і підвищення артеріального тиску.Симптоми синдрому ХСтомлюваність, поганий настрій, невмотивована агресія, апатія – перші ознаки порушення метаболізму. Якщо ви віддаєте перевагу «швидкому» перекусу у вигляді вуглеводів – цукерки, хліб, торти, які викликають короткочасні підйоми настрою, то в подальшому це призведе до атеросклеротичних змін в судинах, періодичним болям в серце, нападів серцебиття, порушенню функції симпатичної і парасимпатичної нервової системи, розвитку тахікардії, тремору кінцівок, розладу роботи травної системи, появі запорів.Для цього захворювання характерне збільшення жирового прошарку не тільки в області живота, грудей, верхніх кінцівок, а й навколо внутрішніх органів, що називається вісцеральним жиром. Починає часто підвищуватися артеріальний тиск (АТ) вище 139 / 89мм рт.ст., що супроводжується головним болем, нудотою, запамороченням і сухістю в роті. Різкий набір ваги сприяє появі розтяжок на шкірі стегон і живота. Відзначається підвищена пітливість за рахунок збоїв в роботі вегетативної нервової системи, гіперемія верхньої половини тулуба, яка обумовлена ​​порушенням тонусу периферичних судин.

Ускладнення

Метаболічний синдром призводить до атеросклерозу судин головного мозку і корональних артерій, гіпертонічної хвороби, що в подальшому може викликати інфаркт і інсульт. Синдром Х викликає розвиток цукрового діабету II-го типу та його ускладнень – діабетичної нефропатії і ретинопатії. У чоловіків сприяє порушенню еректильної функції і ослаблення потенції. У жінок симптомокомплекс сприяє виникненню ендометріозу, полікістозу яєчників, а також зниження лібідо. Можливо порушення менструального циклу і навіть розвиток безпліддя.

Діагностика

Метаболічний синдром часто не має явних симптомів, через що часто патологія діагностується на пізній стадії, тобто вже після виникнення ускладнень. Діагностика включає:

  1. Огляд у фахівця. Насамперед лікар терапевт МЦ СантаЛен вивчить анамнез життя і захворювання (спадковість, режим харчування, розпорядок дня, умови життя, супутні хвороби), а також проведе загальний огляд (параметри АД, зважування). Далі, при необхідності хворий направляється на консультацію до інших спеціалістів СантаЛен: ендокринолога, дієтолога, кардіолога, гінеколога або андролога.
  2. Визначення антропометричних показників (вимірювання об’єму талії). При синдромі Reaven даний показник становить у жінок – 88 см, у чоловіків 102 см. Зайва вага виявляється підрахунком індексу маси тіла (ІМТ) за формулою ІМТ = вага (кг) / зріст (м) ². Діагноз «ожиріння» ставиться при ІМТ більше 30.
  3. Лабораторні аналізи. Порушується ліпідний обмін: підвищується рівень холестерину, тригліцеридів, ЛПНЩ, знижується рівень ліпопротеїдів високої щільності, збільшується рівень глюкози та інсуліну в крові, а також підвищується рівень сечової кислоти.
  4. Додаткові дослідження. За свідченнями призначаються добові вимірювання артеріального тиску, УЗД щитоподібної залози, печінки і нирок, ЕКГ, ЕХО-КГ, глікемічний профіль і глюкозотолерантний тест.

Лікування метаболічного синдрому

Лікування синдрому Reaven передбачає комплексну терапію, спрямовану на нормалізацію параметрів артеріального тиску, ваги, гормонального фону і лабораторних показників.

Заходи для лікування:

  1. Режим харчування. Пацієнтам необхідно виключити вуглеводну їжу (солодке, випічку, солодкі газовані напої, цукерки), консерви, фаст-фуд, обмежити вживання солі і макаронних виробів. Кожен день в раціоні харчування повинні бути присутніми: свіжі овочі, фрукти, злакові, нежирні сорти м’яса і риби. Їжу слід вживати 5-6 разів на день невеликими порціями, ретельно пережовуючи і не запиваючи водою. Воду потрібно вживати в достатніх кількостях за 40 хвилин до їжі і через 30 хвилин після споживання їжі. Напої: несолодкий зелений або білий чай, компоти і морси без цукру.
  2. Фізична активність. При відсутності протипоказань з боку опорно-рухової системи рекомендується біг підтюпцем, аеробіка, плавання, пілатес, скандинавська ходьба. Фіз. навантаження повинна бути регулярною, приблизно 2-3 рази на тиждень, але не кожен день. Корисна легка ранкова зарядка, щоденні піші прогулянки на свіжому повітрі (в парку або лісосмузі).
  3. Медикаментозна терапія. Лікарські препарати призначаються з метою лікування ожиріння, нормалізації обміну жирів і вуглеводів, зниження тиску. При порушенні толерантності до глюкози застосовують препарати метформіну. Корекцію дисліпідемії при неефективності дієтичного харчування проводять статинами. При гіпертензії використовують блокатори кальцієвих каналів, інгібітори АПФ, бета-блокатори, діуретики. Для нормалізації ваги призначають препарати, які зменшують всмоктування жирів в кишечнику.Прогноз і профілактикаПри своєчасній діагностиці та лікуванні симптомокомплексу прогноз сприятливий. Однак якщо виявлення метаболічного синдрому пізніше, то це може викликати серйозні ускладнення з боку нирок і серцево-судинної системи. Тому вчасно звертайтеся до лікарів СантаЛен, для своєчасного виявлення хвороби.Профілактика метаболічного синдрому включає відмову від шкідливих звичок, раціональне харчування, ведення здорового способу життя, регулярні заняття спортом. Необхідно контролювати не тільки вагу, але і окружність талії. При наявності ендокринних захворювань (цукровий діабет, гіпотиреоз) рекомендовано диспансерне спостереження ендокринолога і дослідження гормонального фону.

    Автор: лікар кардіолог Парафейнік Катерина Сергіївна.

    Діагностика і лікування, профілактика в МЦ СантаЛен для мешканців Буча, Ірпінь, Ворзель, Гостомель, Бородянка, Немішаєве, Клавдієво, Київ, Коцюбинське, Академістечко, Малин, Тетерів