Усi послуги

Плоскостопість

Плоскостопість – одна з поширених деформацій стопи. Безпосередньо стопа здійснює функцію опори людини, руху і амортизації. Вона складається з 26 кісток, з’єднаних між собою зв’язковим апаратом та м’язами. Складна функція стопи здійснюється за рахунок її склепінноподібної будови (повздовж є поперечне склепіння), функціональна здатність стопи залежить не стільки від висоти склепіння, скільки від пружних властивостей і стійкості цих ресор як єдиного цілого.

Види плоскостопості:

  • вроджена,
  • рахітична,
  • паралітична,
  • травматична,
  • статична.

Вроджена плоска стопа (11,5% серед інших захворювань стопи) зустрічається рідко. Статична плоскостопість – один з найбільш розповсюджених видів. У дітей основними причинами цієї патології є зниження тонусу м’язів, надмірне стомлення у зв’язку з тривалим перебуванням на ногах. Ослаблення м’язів веде до опущення внутрішнього краю стопи, зв’язковий апарат при цьому розтягується, човникоподібна кістка зміщується донизу і досередини, п’яткова кістка пронується. Відбувається вторинна зміна капсули гомілковостопного суглоба: в зовнішньому відділі вона зморщується, по внутрішній поверхні розтягується.Рання ознака плоскостопості – втома до кінця дня і біль в литкових м’язах. При огляді-подовження стопи, розширення її середньої частини, сплощення повздовжнього склепіння, відхилення п’яти назовні.

Важливим фактором в попередженні статичної плоскостопості є профілактика та своєчасне лікування. Цьому сприяє хода дитини босоніж по нерівній поверхні, піску, в лісі, теплі ванни, масаж, гімнастичні вправи. Необхідно мати на увазі, що звернення батьків з дітьми до 4х років з підозрою на плоскостопість не завжди виправдано, за винятком наявності у дитини вродженої плосковальгусної стопи. Це пов’язано з тим, що тільки до кінця 4-го року у дітей формується повздовжнє склепіння стоп і його ресорна функція. Дітям дошкільного віку необхідно зміцнювати природнє склепіння стоп, застосовуючи масаж, ЛФК, носити взуття з твердою підошвою, невеликим каблуком.Необхідно уникати супінаторів.

При прогресуванні плоскостопості в шкільному віці необхідно, крім регулярних занять ЛФК вранці з ускладненим комплексом, проведення фізіотерапевтичних процедур, носіння ортопедичного взуття, устілок.Для профілактики зазначеної патології рекомендується:

  1. Обов’язковий огляд дитини ортопедом в 1 міс (для виключення або підтвердження враженої патології стопи), 1 рік, 6, 11 років
  2. Правильний підбір взуття для здорової дитини після початку самостійної ходи анатомічне взуття (фіксована п’ята, рівна устілка, невеликий каблук по твердих поверхнях) до 4х років, ходьба босоніж по нерівних м’яких поверхнях (трава, земля, пісок, ортопедичний килимок тощо)
  3. Призначення ортопедичного взуття дитині з вродженою патологією відразу після початку самостійної ходи.