Усi послуги

Застереження дитячого невролога

В своїй повсякденній практиці я досить часто, на жаль, стикаюсь з випадками відхилення неврологічного розвитку дитини. Вони можуть бути досить незначними, та майже не проявлятися, тому навіть висококваліфіковані педіатри з великим досвідом роботи не завжди можуть їх виявити. Особливо це стосується дітей перших років життя.

В зв’язку з цим, не даремно в сучасних протоколах спостереження за дітьми передбачений обов’язковий огляд дитячого невролога, в компетенцію якого і входить виявлення самих найменших неврологічних розладів.

Щоб не пропустити будь-які зміни, які в подальшому можуть призвести до розвитку різних захворювань ЦНС, дитячий невролог детально вивчає амбулаторну картку, а в особливості, виписку з пологового будинку, де знаходиться дуже важлива для лікаря інформація.

Особливу увагу дитячий невролог приділяє оцінці рефлексів періоду новонародженості, так званих безумовних рефлексів, які після 3-4 місяців життя повинні згасати.

На підставі вищевикладеного, малюк обов’язково повинен бути оглянутий дитячим неврологом в перші 1-3 місяці життя потім в 5-7 місяців, а потім, якщо малюк розвивається нормально, і у батьків немає скарг, то вже ближче до 11-12 місяців.

Основні етапи психомоторного розвитку дитини першого року життя

У віці 1-2 місяців дитина повинна в положенні лежачи на животі короткочасно утримувати голову, починає фіксувати погляд на яскравому предметі, особі матері, простежувати за іграшкою, з’являється гуління.

У віці 3-4 місяців дитина повинна впевнено тримати голову тривалий час, починає перевертатися зі спини на живіт, захоплює іграшки, розглядає їх.

Якщо розвиток дитини відповідає віку, то наступний огляд дитячим неврологом проводиться в 6-7 місяців. До цього періоду малюк вже відгукується на своє ім’я, відрізняє своїх від чужих, активно лепече, стає на карачки, намагається сідати (або вже сидить).

Наступним з основних етапів розвитку малюка є 9-10 місячний «рубіж». У цей період дитина вже може вставати в манежі, стояти, тримаючись за опору, присідати навпочіпки,, виконувати прості прохання близьких: покажи, дай, візьми, знайди, робити «ладушки».

І ось дитині виповнилося 12 місяців. Він уже дорослий, тому що його вік вже обчислюється не місяцями, а роками. Нічого, що поки тільки одним роком! У цей період малюк вже стоїть без опори, деякі малюки вже самостійно ходять, з’являються перші слова: мама, тато, дай і т.д.

Підсумовуючи вищевикладене, шановні батьки, від Вас і Вашого ставлення дуже багато буде залежати.

Якщо Вас щось бентежить в поведінці Вашої дитини: якщо він у віці 1 місяця не простежує за предметами, якщо у віці 3 місяців не тримає голову, якщо у нього тремтить підборіддя і ручки, якщо він неспокійно спить ночами, якщо в віці 4-5 місяців погано перевертається, а в 7-8 місяців ще не сидить самостійно, якщо у нього на тлі високої температури (вище 38С) відзначалися судоми, якщо у нього збільшена мозкова частина черепа,вибухає і пульсує велике тім’ячко, відзначається блювота, якщо при опорі на ноги він стає на носочки або перехрещує їх в нижній третині гомілок – це все привід негайно звернутися до дитячого невролога.

Лікар в повній мірі оцінить стан Вашої дитини, порекомендує, якщо необхідно, дослідження головного мозку (НСГ, МРТ, ЕЕГ), чи обмежитися призначенням тільки масажу, лікувальної гімнастики, плавання або призначить медикаментозну терапію.

Автор: лікар дитячий невролог вищої категорії Бежок Євген Ілліч